Jutro minie dokładnie miesiąc od uroczystego comersu CII-lecia Korporacji Akademickiej Magna-Polonia. Comers C-lecia nie mógł się odbyć ze względu na wprowadzone dosłownie kilka dni wcześniej ścisłe obostrzenia wprowadzone w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Z kolei comers CI-lecia co prawda się odbył, ale w ścisłym reżimie sanitarnym i w zamkniętym magnapolonijnym gronie. Dopiero comers CII-lecia mógł zostać przeprowadzony w taki sposób, w jaki akademicy by sobie tego życzyli.

W sobotę 12 marca AD 2022 korporanci zebrali się na wspólnej modlitwie w trakcie Mszy Św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry o godz. 18:00. Podczas eucharystii Magna-Polonia wystawiła poczet sztandarowy. Następnie żacy udali się do klasztoru oo. dominikanów, aby w krużgankach złożyć kwiaty i znicz pod tablicą upamiętniającą zmarłych korporantów. Potem przemaszerowano na kwaterę przy ul. Mielżyńskiego 33a/1, gdzie po poczęstunku odbył się właściwy comers, rozpoczęty o godz. 20:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i korporacyjnego przyszedł czas na przemowy przedstawicieli poszczególnych konwentów obecnych w trakcie uroczystości. Kolejnym punktem było nadanie godności F! h.c. p. Markowi Jekelowi – nauczycielowi historii w poznańskich liceach i licencjonowanemu przewodnikowi po Poznaniu, który od wielu lat aktywnie wspierał naszą Korporację na różnych polach. Do stanu filisterskiego przeszło także trzech dotychczasowych rycerzy: Ryszard Gaffling-Gierczyński, Maciej Nowakowski oraz Dawid Pietrzak. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część nieoficjalna, z obowiązkową sztafetą piwną wygraną przez drużynę Magna-Polonii. Comers zamknięty został po odśpiewaniu pieśni semestrów, a korporanci bawili się dalej na kwaterze do późnych godzin nocnych.

Comers CII-lecia był w końcu doskonałą okazją do uczczenia założenia najstarszej poznańskiej korporacji. Serdeczne podziękowania należą się przedstawicielom zaprzyjaźnionych konwentów, obecnym w trakcie uroczystości: Konwent Lechia

Korporacja Studentów Uczelni Poznańskich, Korporacja Akademicka Chrobria, Konwent Masovia – Korporacja Studentów Uczelni Poznańskich, Konwent Arcadia oraz Korporacja Akademicka Hermesia.
Korporacja Akademicka Magna-Polonia – Vivat! Crescat! Floreat in aeternum!